Gdy na drodze dojdzie do kolizji i nasz samochód wymaga naprawy, likwidację wyrządzonych szkód u naszego ubezpieczyciela możemy sfinalizować na dwa sposoby – gotówkowo oraz bezgotówkowo. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel wypłaca nam pieniądze, a w drugim trafiają one bezpośrednio do warsztatu, który naprawia nasze auto.
Likwidacja bezgotówkowa jest wygodnym dla kierowcy rozwiązaniem, ponieważ wszystko przebiega poza jego portfelem i nie musi angażować własnej gotówki. Konieczne jest tylko wybranie odpowiedniego warsztatu, posiadającego umowę z naszym ubezpieczycielem. Zazwyczaj są one rozlokowane tak, aby z łatwością można było wybrać taki blisko naszego miejsca zamieszkania.
Na dany warsztat zostaje przeniesione upoważnienie do odbioru wypłaconego odszkodowania. Wystawia on faktury na części i naprawę, a następnie ubezpieczyciel pokrywa należności. W niektórych przypadkach to rzeczoznawca może określić jaka powinna być wysokość naprawy i taka suma zostaje przekazana do warsztatu. Taki sposób likwidacji szkody może okazać się nieco dłuższy niż wypłacenie gotówki poszkodowanemu, ale nie angażuje właściciela pojazdu do dodatkowych działań.
Oszczędność czasu przy bezgotówkowej likwidacji szkody
Gdy bezgotówkowa likwidacja szkody następuje z polisy OC sprawcy nie musimy się martwić czy dana kwota pokryje całość napraw. W przypadku rozliczenia z AC należy być ostrożnym i dokładnie sprawdzić zapisy jakie widnieją w umowie. Może się okazać, że zapisane są w niej kwestie dotyczące amortyzacji auta. W takim przypadku wartość ustalonego odszkodowania będzie zmniejszona o procent wartości części, które zostały naturalnie zużyte podczas użytkowania auta, a teraz muszą być wymienione. W takiej sytuacji może się okazać, że kwota odszkodowania nie będzie wystarczająca na naprawę w każdym warsztacie.
Główna zaleta bezgotówkowej likwidacji szkody
Szczególne korzyści bezgotówkowej likwidacji szkody występują, gdy nasz samochód biorący udział w kolizji ma mniej niż 5 lat i odszkodowanie będzie wypłacone z OC sprawcy. Wtedy wybieramy autoryzowany salon, gdzie dostaniemy oryginalne części zamienne. Jeśli samochód jest starszy może okazać się, że bardziej opłacalna jest likwidacja gotówkowa. Wtedy można zaoszczędzić wybierając tańsze części zamienne oraz tańszy warsztat. Nigdy jednak nie warto oszczędzać nadmiernie, gdyż na drodze nasz samochód musi być w 100% sprawny, aby zapewnić nam i innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo.
Wsparcie w likwidacji szkody
Wypadek drogowy to zawsze trudny moment i zwłaszcza gdy ucierpieli pasażerowie auta. W takiej sytuacji ostatnią rzeczą, którą chcemy się zajmować jest kontakt z ubezpieczycielem i likwidacją szkody. Z myślą o takich momentach i osobach, które nie lubią załatwiania formalności, powstał Unique Service Partner, który przejmuje na siebie wszystkie kwestie formalne i kontakt z ubezpieczycielem. Wystarczy tylko zgłosić szkodę na infolinii, aby konsultanci pokierowali całym procesem, organizując priorytetową naprawę w jednym z współpracujących warsztatów, a dodatkowo zapewniając samochód zastępczy na cały okres jej trwania.
Źródło zdjęcia: Serwis King Lak (Częstochowa) ASO Citroen, Nissan, Fiat, Mazda, Kia